Hodina pohybu kompenzuje osm hodin sezení. Snižuje riziko demence, infarktu i mrtvice

ČTK ČTK
4. 8. 2016 19:32
Hodina pohybu kompenzuje osm hodin sezení. Články z let 2012 a 2016 potvrzující toto pravidlo zveřejnil odborný časopis Lancet symbolicky při příležitosti konání letních olympijských her v Riu de Janeiro, řekl ČTK garant iniciativy Vím, co jím a piju a specialista na zdravý životní styl Petr Havlíček.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hodina aktivního pohybu denně vynahradí osm hodin sezení. Vyplývá to z článků, které publikoval odborný časopis Lancet.

Nedostatek pohybu je ročně příčinou 5,3 milionu úmrtí na světě. Třetina dospělých a 80 procent dospívajících nedosahuje doporučené denní aktivity, dospělí by se měli denně hýbat alespoň 30 minut, adolescenti 60 minut.

Pohybem si člověk snižuje riziko demence, infarktu, mrtvice a dalších civilizačních chorob.

Ve studiích, o nichž články pojednávají, bylo sledováno přes milion lidí po dobu dvou až 18 let. V daném období zemřelo 84 609 lidí, tedy 8,4 procenta. Lidé byli rozděleni do čtyř skupin podle rozsahu fyzické aktivity. Dvě skupiny s nejnižší fyzickou aktivitou měly až o 59 procent vyšší riziko úmrtí oproti skupině s nejvyšší fyzickou aktivitou.

Potvrdilo se, že osoby, které sedí denně více než osm hodin, mohou nedostatek pohybu kompenzovat fyzickou aktivitou o střední intenzitě v rozsahu 60 až 75 minut denně. Výsledkem tak bylo zjištění, že sedavé zaměstnání vyvážené odpovídajícím pohybem nezvýší riziko předčasného úmrtí.

Experti rovněž spočítali, jak fyzická nečinnost zvyšuje náklady zdravotních systémů. V České republice jsou odhadovány přímé roční náklady na zdravotní péči v souvislosti s fyzickou nečinností na 129,5 milionu dolarů (zhruba 3,1 miliardy korun), nepřímé náklady na 52 milionů dolarů (1,25 miliardy korun) jako ztráta produktivity. Světová zdravotnická organizace si stanovila jako jeden z cílů pokles fyzické nečinnosti o deset procent do roku 2025.

"S pohybem je to podobné jako s výživou. Má veliký vliv na naše zdraví i na to, jak se cítíme. Proto bychom na něj neměli zapomínat," zdůraznil specialista na zdravý životní styl Petr Havlíček. Doporučil lidem, kteří dlouho sedí, aby často měnili polohy, občas se prošli, protáhli a nastavili si pracovní prostředí tak, aby si nepřetěžovali některé svalové skupiny. Další tipy, jak zařadit pohyb do denních aktivit, jsou na videu iniciativy Sport a výživa.

 

Právě se děje

Další zprávy