Prestižní úspěch: český fotograf Vladimír Birgus převezme cenu Scanno dei Fotografi

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout ukázky z tvorby Vladimíra Birguse.
Kyrgyzstán, 1981
Berlín
Barcelona, 2002
Sydney, 2007
Foto: Vladimír Birgus
ČTK Tomáš Vocelka ČTK, Tomáš Vocelka
14. 9. 2018 9:45
Fotograf a vysokoškolský profesor Vladimír Birgus převezme v sobotu 15. září mezinárodní cenu Scanno dei Fotografi v italském městě Scanno. To je známé svým výrazným vztahem k fotografii - proslavili ho světoznámí fotografové jako Henri Cartier-Bresson, Mario Giacomelli, Gianni Berengo Gardin a další, které přitahovala tamní malebná architektura a tradiční životní styl místních obyvatel. Vladimír Birgus byl oceněn v jubilejním desátém ročníku.

"Vladimír Birgus získává cenu nejen jako umělec, ale také jako znalec, kritik a historik fotografie za neúnavné hledání a zkoumání a za nespočetné monumentální publikace, mezi nimiž jsou velmi významné ty, které se týkají československé avantgardy. Právě díky nim se československá fotografie stala známou i v evropském kulturním mainstreamu," uvedli pořadatelé.

"Jsem velmi poctěn, že jubilejní desátou cenu jsem dostal já a že ve zdůvodnění poroty se píše, že to není jenom za mé fotografie, ale i za propagaci české fotografické tvorby," říká Vladimír Birgus. 

"Ještě před několika desetiletími bychom jména českých fotografů s výjimkou Josefa Sudka a Josefa Koudelky opravdu nenašli v téměř žádných zahraničních dějinách fotografie nebo v encyklopediích. Jsem moc rád, že jsem mohl přispět spolu s Annou Fárovou, Antonínem Dufkem, Janem Mlčochem a dalšími historiky fotografie a kurátory k tomu, že ve světě se ví o české fotografii mnohem více a že mnozí odborníci se diví, jak je možné, že v tak malém národě je tolik skvělých fotografů," vysvětluje oceněný český fotograf Birgus.

Uznání pořadatelů se dočkaly Birgusovy černobílé snímky zachycující život lidí za železnou oponou i novější subjektivní dokumenty, které invenčně pracují s barvami.

"Je zajímavé sledovat, kam se posunula a do jakých forem se vtělila Birgusova dokumentární fotografie," komentuje fotografovu tvorbu liberecký kurátor Luděk Lukuvka. "Birgus záhy přešel od inscenované fotografie a snímků v intencích humanistické fotožurnalistiky k subjektivně laděnému dokumentu, v němž vedle černobílých snímků od začátku osmdesátých let jako jeden z prvních u nás invenčně využívá barvu. Barva je tu nosným prvkem, který je natolik autonomní, až si podmaňuje celkovou kompozici fotografie nesoucí výrazné malířské kvality," napsal Lukuvka v katalogu k jedné z výstav Vladimíra Birguse.

Vladimír Birgus se narodil v roce 1954 ve Frýdku-Místku. Kromě toho, že je vynikající fotograf, působí také jako historik fotografie, kurátor a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity. Má za sebou desítky samostatných výstav a své fotografie prezentoval v Evropě i ve Spojených státech. Je držitelem řady fotografických ocenění.

 

Právě se děje

Další zprávy