Nejlepší portrétní fotky světa: Tři z šesti finalistů soutěže fotili genderové téma

Ve fotogalerii najdete ukázky ze souborů nominovaných na Sony World Photography Awards v kategorii Portrét - Professional.
Massimo Govannini (Itálie). Micaela, nebo Micael? Fotograf v genderově orientovaném projektu zkoumá, jak odlišné světlo mění naše vnímání tváří. Finalista v kategorii Portrét - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Scarlett Cotenová (Francie). Plan Américain, portrét maskulinity v USA pohledem ženy. Finalistka v kategorii Portrét - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Álvaro Laiz (Španělsko). Na okraji. Portréty severského národa Čukčů. Finalista v kategorii Portrét - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Laetitia Vançonová (Francie). Hebridy na konci dne. Danielle Mac Gillivrayová (28) z ostrova Benbecula trpí roztroušenou sklerózou a sama vychovává syna Petera.  Finalistka v kategorii Portrét - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 4. 2019 9:00
Kdyby se ve fotografii hodnotily módní trendy, jedním z nich by letos muselo být genderové téma. Právě na gender se totiž zaměřily tři z šesti souborů nominovaných na vítězství v prestižní světové fotosoutěži přirovnávané k fotografickým Oscarům.

Otázky genderové identity a rovnosti mezi pohlavími ve svých portrétních fotosériích řeší Ital Massimo Govannini, který se zabývá tím, jak subjektivní je vnímání mužských a ženských rysů tváře. Stačí podle něj změnit světlo.

Francouzka Scarlet Cotenová fotografovala americké muže a ve svých snímcích ze zaměřuje na problémy maskulinity v moderním světě.

Další z nominovaných je Marta Moreirasová (Španělsko). Její projekt je reflexí otcovství a jeho cílem je propagovat genderovou rovnost, a to především s důrazem na Afriku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury  a za nejlepší krajiny. Nyní pokračujeme žánrem portrét. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy