Hledal jsem emoce tam, kde je nečekáme, říká český fotograf oceněný na World Press Photo

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2017 21:11
Český fotograf Michael Hanke získal za soubor z dětských šachových turnajů ocenění v prestižní světové soutěži World Press Photo. V kategorii sportovní reportáž se umístil na druhém místě. Jeho práce bodovaly už dříve v rámci domácího Czech Press Phota. Hanke na svých sériích pracuje léta a chce se dál věnovat i malým šachistům. Mezi jeho další témata z poslední doby patří dostihy, cirkusy, život řádových sester nebo taneční zábavy seniorů.
Snímek ze série Michaela Hankeho, která uspěla na World Press Photo.
Snímek ze série Michaela Hankeho, která uspěla na World Press Photo. | Foto: Michael Hanke, Reuters

Snaha hledat emoce tam, kde je většina lidí nehledá, se fotografu Michaelovi Hankemu vyplatila. Za soubor fotografií z dětských šachových turnajů získal ocenění v prestižní světové žurnalistické soutěži World Press Photo. V kategorii sportovní reportáž skončil druhý.

"Je to zatím můj ve světě nejúspěšnější soubor. Loni jsem byl ve finále s jinými snímky z tohoto souboru,“ řekl fotograf. "Napadlo mě najít emoce tam, kde by spoustu lidí nenapadlo je hledat,“ řekl.

"Michael Hanke patří v soutěži Czech Press Photo k autorům, kteří pravidelně získávají ocenění. Série Šachy - turnaje mládeže obstála v loňském ročníku v kategorii Umění a zábava,“ sdělila dnes ČTK ředitelka tuzemské fotožurnalistické soutěže Veronika Souralová.

Doplnila, že Hankeho práce si cení také široká veřejnost. Uvedená série byla i mezi nominovanými na Cenu diváků v Czech Press Photo 2015. "Jsme proto rádi, že tvorba celé rodiny Hankeů, včetně Michaela, bude představena v rámci výstavy Rodinné balení, která se v Czech Photo Centre uskuteční v březnu,“ uvedla. Otcem Michaela Hankeho je fotograf Jiří Hanke, který se v rodném Kladně už 40 let věnuje i galerijní činnosti, matka Jiřina Hankeová je také fotografka a výtvarnice.

Michael Hanke na svých sériích pracuje léta a plánuje se dále věnovat i malým šachistům. Fotografoval také dostihy, cirkusy, život řádových sester nebo taneční zábavy seniorů. "To jsou všechno dlouhodobé série, všechno fotím řadu let, jsou to nikdy nekončící fotografické cykly,“ popisuje autor svou práci.

Děti, které hrají šachy, nemají podle něj při hře ještě tak striktní pravidla, jako dospělí hráči. Tam by emoce mohly být patrnější, domníval se, a skutečně tomu tak při pohledu na jeho snímky je. Málokterý světový šampion se umí radovat tak, jako Hankeův chlapec na snímku z oceněné série.

"Zároveň jsem tím chtěl trošku i demonstrovat, že pořád ještě je nějaký koníček, který nemá nic společného s počítači a virtuálním světem, že jsou ještě zábavy, kde jsou děti spolu, povídají si, povzbuzují se. Je to i na těch fotkách vidět, že se obejmou, i když třeba ten druhý je poražený,“ řekl Hanke.

Malí hráči umí podle něj být velmi zaujatí, ale jsou také seriózní. "Vůbec nejsou roztěkaní, turnaje jsou na sedm kol, trvají celý den, jsou to kolikrát čtyřleté, pětileté děti. Fascinuje mě, že to zvládají, že udrží pozornost," popisuje objekty svého fotografického zájmu  Ale jak je znát i z prvního snímku oceněného souboru, o přestávkách také sáhnou po mobilu, jak dnes činí i děti předškolního věku. "Někteří se tak odreagují, někteří ale i na mobilech hrají šachy, dělají si o přestávkách šachové rébusy. Je to krásné, cítím se v té společnosti fajn,“ uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy