Fotil Einsteina i Dalího a naučil celebrity skákat. Fotograf Philippe Halsman je legenda

Obrazem: Výstava Philippe Halsman. Ohrom mě! dokáže diváka skutečně ohromit
Alfred Hitchcock, 1962.
Audrey Hepburnová, 1955.
Albert Einstein, 1947.
Dalí Atomicus, 1948.
Foto: Philippe Halsman Archive / Magnum Photos
Martina Houdek
25. 10. 2016 8:05
Je možné, že jméno Philippe Halsman některým lidem nic neřekne. Zato jeho fotky zná každý. Slavné snímky Einsteina nebo Salvadora Dalího se staly všeobecně známými ikonami. A pak je to také muž, který naučil celebrity skákat (alespoň tedy před objektivem). Nyní jsou Halsmanovy fotky k vidění na velké výstavě v Barceloně. S Aktuálně.cz tam můžete nahlédnout.

Philippe Halsman je bezesporu jeden z nejvýznamnějších fotografů 20. století. Muž původem z Lotyšska se do historie nezapsal jen několika slavnými fotografiemi, ale rovnou celými sériemi.

Philippe Halsman: Ohrom mě!
Autor fotografie: Philippe Halsman Archive / Magnum Photos

Philippe Halsman: Ohrom mě!

  • Původním jménem Filips Halsmans
  • Narodil se 2. 5. 1906 v lotyšské Rize, zemřel 25. 6 1979 v New Yorku.
  • Působil jako uznávaný portrétní fotograf.
  • Spolupracoval se Salvatorem Daím. 
  • K nejznámějším snímkům patří například Dali Atomicus (1948) nebo portrét Alberta Einsteina (1947).
  • Velká výstava více zahrnující na 300 fotografií je k vidění v Barceloně.
  • Název výstavy: Philippe Halsman: Astonish Me!
  • Místo: CaixaForum Barcelona 
  • Termín: 15. 7. až 6. 11.
  • Vstupné: 4 eura
Zdroj: Tomáš Vocelka

Nejslavnější jsou bezesporu jeho cykly fotografií slavných osobností ve výskoku. Fotografoval nejednou Marilyn Monroe, Alfreda Hitchcocka, Alberta Einsteina, nebo astronauta Neila Armstronga. Se Salvadorem Dalím se natolik spřátelil, že se z nich stala nerozlučná dvojice. Pracovali spolu sedmatřicet let.

Barcelonská výstava nazvaná Astonish Me! (v překladu Ohrom mě!) už ve vchodu do sálu Caixa Forum ohromí návštěvníky hologramem Marilyn Monroe ve třech různých výskocích. Název výstavy je narážkou na jeden z výroků fotografa Halsmana. Když se ho kdysi zeptal spisovatel Jean Cocteau, co by pro něj mohl udělat, Halsman reagoval právě slovy: Ohrom mě!

Díky newyorskému archivu Philippa Halsmana a fotografově rodině, která poprvé zpřístupnila jeho kompletní dílo, měli kurátoři Sam Stourdzé a Anne Lacoste dostatek materiálu, a výstavu proto rozdělili na čtyři části. Do první sekce umístili fotografie z doby, kdy žil v Paříži a fotografoval portréty pro časopis Vogue. První sekce je významná, protože v ní lze vyčíst, z čeho vycházel posléze celou svou kariéru. Patří tam dokonalé portréty, snímky z ulice, fotografie zvířat nebo akty.

Druhá sekce je zřejmě nejočekávanější, protože je celá věnovaná Marilyn Monroe. Nejzajímavější jsou zde asi kontaktní kopie, ze kterých editoři vybírali titulní fotografii pro magazín Life. Je zde k vidění dokonce i snímek zachycující samotnou Marilyn Monroe, jak se tohoto výběru účastní.

Následuje sekce s fotografiemi lidí ve výskoku, ale než tam návštěvník výstavy dojde, uchvátí ho mnoho koláží. Jsou tak dokonale provedené a vymyšlené, že by je nejspíš lépe nezpracovali ani dnešní mistři úprav ve photoshopu. (Halsman ho samozřejmě k dispozici neměl.) Nechybí snímky s Andym Warholem, Clintem Eastwoodem, Peterem Sellersem, Winstonem Churchillem, Audrey Hepburnovou, Muhamadem Alím nebo Alfredem Hitchcockem.

Philippe Hasmann: Ohrom mě! (výstava)
Philippe Hasmann: Ohrom mě! (výstava) | Foto: Martina Houdek

Halsman vytvořil 101 snímků pro titulní strany magazínu Life a množství fotografií celebrit ve výskoku je taktéž ohromující. Jeho teorie, že každý je ve výskoku přirozenější, ho přiměla vytvořit cyklus Jumpology (Skokologie), který také vydal knižně.

Poslední část výstavy, která odráží třicetiletou spolupráci s Dalím, ukazuje Halsmanovy experimenty. Pohrává si s fotografiemi, lije na ně tekutiny nebo vytváří koláže – dokáže přidat Dalího knír, oči a ruce i na reprodukci Mony Lisy. Nejpopulárnější je v této sekci velmi známá fotografie Dalí Atomicus. Halsman při jeho fotografování potřeboval mnoho asistentů. Vytvořit snímek s letícími kočkami, Dalím, vodou a mnoha dalšími objekty bylo extrémně komplikované.

K Halsmanovým experimentům patřil i fotografický rozhovor The Frenchman (Francouz): setkal se s francouzským hercem Fernandelem a poprosil ho, aby na otázky reagoval jen výrazem tváře. Soubor pak vydal knižně.

Výstava vznikla díky Musée de l'Élysée ve švýcarském Lausanne a jeho spolupráci s archivem Philippa Halsmana v New Yorku a s nadací Obra Social „La Caixa“. Představuje mnoho dosud nepublikovaných a nevystavovaných snímků, koláží a kontaktních kopií. To může být i pro některé české fanoušky fotografie důvodem, aby si koupili letenku do Barcelony a využili poslední možnosti výstavu zhlédnout.

 

Právě se děje

Další zprávy