Na hrozící asteroid vyslali pět dětí. Tak se láká na vědu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2015 14:20
V simulované misi se pětici českých dětí podařilo zachránit planetu Zemi. "Tyhle děti mají nakročeno udělat pro lidstvo něco důležitého," říká vedoucí projektu Marek Janáč.
Dětská posádka putovala k asteroidu, který hrozil, že se srazí se Zemí. Nejdřív to ale chtělo malý trénink stavu beztíže. | Video: Časopis Vesmír, Expedice vesmír

Praha - Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír úspěšně skončila. Při dramatické misi ke čtyřkilometrovému asteroidu se posádce podařilo odklonit toto kosmické těleso z kolizní dráhy se Zemí a tím i zachránit naši planetu před katastrofou.

Program malých kosmonautů však ještě zdaleka nekončí. A někteří mají našlápnuto k úspěšné kariéře vědců.

Kosmická loď se ze své mise vrátila v neděli 23. srpna ráno, když pětice kosmonautů ve složení Alena Kupská, Ondřej Brhlík, Vojtěch Fárek, Adam Karas a Jakub Zemek strávila letem bezmála 24 hodin. Zde se ukázala důležitost dlouhého a systematického výběru ze stovek zájemců.

Finálový "předvýběr" byl na odborné porotě, o výsledné pětici pak hlasovali samotní vybraní účastníci podle toho, jak se kdo projevoval v semifinále soutěže. "Děti, které nakonec letěly, jsou nejen chytré, ale i sociálně inteligentní. Projevovaly se jako týmoví hráči, s nimiž je radost letět," vysvětluje vedoucí projektu a redaktor časopisu Vesmír Marek Janáč.

Hned po přistání rakety malé kosmonauty přivítali jejich fanoušci v čele s Janem Řídkým, ředitelem Fyzikálního ústavu AV ČR, který je spoluorganizátorem celé akce: "Gratuluji celé posádce k úspěšné misi. Děkujeme, zachránili jste planetu Zemi."

Kosmonauti mají ještě před sebou parabolický let, při němž na palubě dopravního letadla zažijí stav beztíže. "Čekáme, až letadla budou moci létat. Museli je přizemnit po havárii stejného typu letounu na Slovensku," říká Janáč.

Na programu je také experiment, který dětem ukáže, jak to vypadá, když se člověk trefí vysoce výkonným laserem do meteoritu. Vyzkouší si to na vzorcích, které si děti přivezly z vesmírné expedice.

Jak se vlastně mladým českým "kosmonautům" ve věku 12-15 let podařilo v simulované misi zachránit planetu Zemi?

"Letěli na asteroid, který měli odklonit, přistáli na něm a odebrali vzorky. Zjistili složení materiálu s pomocí ručního rentgenového spektrometru XRF. Pak museli vypočítat impuls, kterým by bylo potřeba na asteroid působit při jeho odklonění. To samozřejmě jen jako, ve skutečnosti jsou ty výpočty složitější,“ popisuje vedoucí projektu.

Pro úspěšné zvládnutí mise se toho děti musely hodně naučit. Astronom jim například vysvětlil, jak se k asteroidu dostat, a názorně jim ukázal, co se stane, když těleso do Země narazí. „Děti zkoumaly účinky srážky. Nechaly vybuchovat petardy pod hromádkou sypké sádry a zjišťovaly, co to s povrchem udělá a jak se podle podmínek mění krátery,“ vysvětluje Marek Janáč.

Finálová pětice měla rovněž možnost na vlastní oči spatřit a dotknout se dvou družic Magion, jednoho z největších úspěchů naší kosmonautiky, a popovídat si s jedním z jejích konstruktérů, Jaroslavem Vojtou. Nezapomenutelným okamžikem se stal živý videohovor mezi Houstonem a Dolními Břežany s aktivním italským astronautem Paolo Nespolim, který se chystá na svou třetí cestu do vesmíru, naplánovanou na rok 2017.

Účast na expedici a i třeba jen v semifinále soutěže bývá impulsem k vědecké dráze. Děti na sobě začnou pracovat a začnou se sebevzdělávat. "Mnozí jsou na dobré cestě dělat něco důležitého pro lidstvo a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo,“ uzavírá Marek Janáč.

 

Právě se děje

Další zprávy