Když je e-mail příliš pomalý, převážejí se informace taxíkem

ČTK ČTK
21. 7. 2014 11:46
Podle listu The New York Times je v Barmě taxík rychlejší než e-mail, několikaminutové soubory se nahrávají až sedm hodin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Rangún - Fotografie Steva Jobse a Marka Zuckerberga zdobí zdi kreativní digitální agentury. Její barmský majitel Mjo Mjint Kjo říká, že ho inspirují.

Ale ani jeden z nich nemusel pracovat v prostředí, kde je internetové spojení tak nespolehlivé, že "přenos souborů" zhusta zahrnuje převoz elektronických dokumentů po městě taxíkem. Jenže v Barmě je to stále často rychlejší než e-mail.

Když Kjo spouštěl webovou stránku pro amerického klienta v Thajsku, nahrával se soubor sedm hodin - zatímco kdekoli jinde by na to stačilo pár minut.

Přesto devětadvacetiletý Kjo, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Revo Tech, zůstává optimistou, pokud jde o barmskou technologickou scénu.

Obyvatelé znají internet pouze ze svých mobilních telefonů

Omezená telefonní a internetová infrastruktura a zároveň klesající ceny chytrých telefonů znamenají, že většina z 60 milionů obyvatel Barmy pozná internet nejprve na svých mobilních telefonech.

Největší potenciál růstu mají podle Kjoa mobilní a internetové služby spojené s turistikou, dopravou a elektronickým obchodem.

Příští měsíc proto Revo Tech uvede na trh svou první aplikaci, která umožní dětem procvičovat si psaní v barmském písmu obtahováním písmenek na obrazovce. "Hodláme revolučně změnit způsob, jakým se děti v Barmě učí psát," řekl Kjo.

Dvacetiletý Aj Kjo, který vyvíjí aplikace pro Android a pracuje z domova, se svěřil, jaké to bylo, když poprvé vzal do ruky tablet: "Připadal jsem si, jako bych se dostal do budoucnosti oproti tomu, co jsem do té doby používal. Taková velká obrazovka, dalo se tam dělat všechno."

Jako mnoho dalších vývojářů je i on samouk a spoléhá na online zdroje, aby udržel krok s technologickým vývojem.

Ovšem například sledovat video na YouTube může být v Barmě velmi zdlouhavá záležitost při pomalém spojení, které navíc často padá. "Musím si je přes noc stahovat," řekl.

Odvětví také chybí zkušení vývojáři. "V Barmě vystudují počítačovou techniku, pak v nějaké agentuře nasbírají zkušenosti a pak odejdou pracovat do Singapuru," postěžoval si.

V Singapuru mohou dostat plat 1600 až 3200 amerických dolarů měsíčně, zatímco v Barmě nemohou počítat s více než 500 až 600 dolary.

 

Právě se děje

Další zprávy