Džihádisti u Mimoně? Proti islamistům se bojovalo kuličkami

Obrazem: Válka v Afghánistánu kousek od Mimoně
Mapa fiktivní provincie Zábul ukazuje, jak rozsáhlý herní prostor je. Od nejsevernějšího po nejjižnější cíp areálu je to zhruba dva a půl kilometru. Dost prostoru pro všech 1200 účastníků.
V Afghánistánu platí válečný stav a podle toho se také všichni chovají. Ostražitost na nejvyšším stupni a kontroly všude.
Akce se odlišuje od mnoha jiných airsoftových bitev počtem civilistů, měst a vesnic. Organizátoři se snaží, aby jednotlivá místa skutečně žila svým vlastním životem.
I proto je zavedena herní měna. Můžete si za ni koupit jídlo, zajít do kina, posedět si u vodní dýmky...
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Prokop Vodrážka Jakub Plíhal, Prokop Vodrážka
27. 7. 2015 10:23
Kousek od Mimoně se o víkendu odehrála airsoftová akce Protector. Ve fiktivní provincii Zábul ležící na hranici Afghánistánu a Pákistánu se střetly spojenecké jednotky s islamisty.

Mimoň – Ocitáte se v provincii Zábul na hranici Afghánistánu a Pákistánu. Bezpečí místních obyvatel zde stráží vojáci mezinárodních jednotek ISAF, afghánská policie, armáda a také kontraktoři, nájemní ochránci. Chrání vás před džihádistickými jednotkami hnutí Tálibán, které nezištně překračují nepříliš dobře chráněnou hranici obou států a podnikají guerillové útoky.

Nejste ovšem na Blízkém východě, ale v bývalém vojenském prostoru poblíž Mimoně, kde se o víkendu odehrál 12. ročník airsoftové operace Protector. Místo ostrých nábojů létají vzduchem kuličky a skutečné obyvatele a vojáky zde nahradili nadšenci ze všech koutů Česka. Záliba známá pod zkratkou LARP (live action role-playing) je totiž forma hry, kdy se skuteční lidé vžívají do fiktivních postav a fyzicky je svými činy představují. A v tomto případě se do nich vžívají na 80 hodin.

Foto: Jakub Plíhal

Oproti jiným airsoftovým akcím je Protector specifický v tom, že se zde nesetkáte jenom s vojáky. "Vojáků je tady třeba polovina, ten zbytek jsou lidé, kteří tady v podstatě žijí a vžívají se do různých rolí. Máme zde novináře, kteří vydávají každý den noviny Islam today, máme zde autobusáky, kteří rozvážejí lidi po vesnicích, jsou zde čajovny, kavárny, kino, ale také obyčejní rolníci. Snažíme se tady simulovat skutečný život,“ popisuje život fiktivního světa pořadatel akce Jožka Starý známý pod přezdívkou Riggs.

Na vojáky si tady často hrajou nejenom "obyčejní lidé," ale také skuteční vojáci, kteří zde trénují v době osobního volna. "K ISAFu jezdí každý rok minimálně čtyři radisti od armády. Jednoduše proto, že armáda nemá peníze na cvičení v akci a tady si toho vyzkoušejí za pět dní víc než za tři měsíce na kasárnách,“ říká jeden z účastníků.

Výhodou je také obří prostor, na kterém se akce odehrává. Několik kilometrů čtverečních hrací plochy totiž dává hráčům skutečnou volnost, která na mnoha podobných akcích chybí. Především jednotky z Německa, které na Protector dorazily, si plochu velice pochvalovaly. "V Německu můžete hrát airsoft jenom na pár stech metrech, tady můžete jít kilometr sem, dva kilometry tam, je to úžasné," popisuje německý "voják." I proto se do prostoru vměstnalo letos přes 1200 účastníků.

Jedno z hlavních témat posledních měsíců, tedy problémy s imigranty, rezonuje zcela pochopitelně i tady. Přeci jenom jde o simulaci války proti džihádistům. Na akci je rozložení sil pro a proti uprchlíkům zhruba půl na půl. "Lidé z Islám v ČR nechceme nás oslovili s tím, že by tady chtěli mít stánek, ale rozhodli jsme se, že k tomu nepřistoupíme. Chceme být apolitická akce," popisuje hlavní pořadatel Riggs. "Srandovní je, že jednoho z hlavních představitelů Tálibánu zde hraje člověk, který se aktivně podílí na protiislámských akcích,“ doplňuje.

Pokud chcete vidět, jak probíhá bojová akce proti Tálibánu, jak se zde jedná s rukojmími, nebo zjistit, co se vyučuje na místní "univerzitě", tak se PODÍVEJTE DO GALERIE (klikněte na úvodní obrázek, nebo zde).

 

Právě se děje

Další zprávy