Kafe a kočku, prosím! Zvířecí kavárny zažívají boom, Česko je evropskou velmocí

Petra Jansová Petra Jansová
30. 11. 2015 13:52
Trend kočičích kaváren zažívá v Česku boom. Tři pražské, dvě olomoucké, jedna brněnská a jedna v Hradci Králové jsou důkazem, že společnost malých šelem a jejich blahodárné účinky na psychiku vyhledává stále více lidí. Zvířata s potřebnými potvrzeními, v dobrém zdravotním stavu a se společenskou povahou se rovněž využívají v rámci felinoterapie, pomáhají nejenom lidem se zdravotním či mentálním handicapem, ale i osamoceným. "Mám radost, když vidím, jak to funguje. Lidé odsud odchází naprosto klidní, uvolnění a s úsměvem na rtech," vysvětluje majitelka pražské Kavárny Kočičí.
Kavárna Kočičí
Kavárna Kočičí | Foto: archiv Kavárna Kočičí

Praha – Vstup zakázán, nemáte-li rádi kočky. Zhruba takový nápis by měl varovat před vstupem do Kavárny Kočičí v pražském Karlíně. V jejích prostorách ale nakonec pookřeje i největší nepřítel všech koček, ve společnosti přátelských zvířat navíc tráví volný čas stále více Čechů, potvrzuje jedna z majitelek karlínského podniku Zuzana Vrbová.

První kočičí kavárna se v Česku otevřela zhruba před dvěma roky. Dnes jich funguje už sedm. Kromě tří pražských podniků si kávu v království malých šelem mohou Češi vychutnat například v Olomouci, Brně nebo Hradci Králové. 

kočičí kavárna
kočičí kavárna | Foto: archiv Kavárna kočičí

Kočičí kavárny nejsou jen módním výstřelkem, ale i formou terapie. Se záměrem dopřát lidem možnost relaxování a uvolnění otevírala kavárnu i Zuzana Vrbová. Od začátku cílila na lidi pracující v kancelářích a manažery. 

Kavárna se podle ní rok od svého otevření těší stále většímu zájmu. Kromě rodin s dětmi, které zpočátku tvořily nejčastější klientelu, si navykli chodit i lidé pracují v okolních firmách. "Mám radost, když vidím, jak to funguje. Lidé odsud odchází naprosto klidní, uvolnění a s úsměvem na rtech," potvrzuje Vrbová.  

První kočičí kavárna vznikla v roce 1998 na Tchaj-wanu. Kromě místních ji začali vyhledávat i turisté z Japonska. A právě tam se kočičí kavárny dočkaly mimořádného rozkvětu.  Od roku 2005, kdy vznikla první, jich tam dodnes funguje zhruba 150. Z Asie se tento trend rychle přesunul do celého světa a kočičí kavárny dnes provozují v Americe, Kanadě i Austrálii. První na evropském kontinentu vznikla ve Vídni.

Kavárna Kočíčí
Kavárna Kočíčí | Foto: archiv Kavárna Kočíčí

"V Praze fungují už tři kavárny, v téměř devítimilionovém Londýně najdete jen jednu," říká Vrbová. Česko se tak v rámci Evropy řadí mezi kočičí velmoci. Netradiční zvířecí podniky si podle ní oblíbili především ti, co nemohou mít z jakéhokoliv důvodu kočky doma.

Vrbová kromě podnikání nezapomíná ani na prospěšnou činnost. Pravidelně pořádá charitativní akce ve prospěch mochovského útulku, se kterým spolupracuje. "Naposledy se nám podařilo vybrat 50 tisíc," dodává s tím, že v budoucnu plánuje počet čtyřčlenného osazenstva zase o něco rozšířit.

Pozitivního vlivu koček využívá i speciální terapeutická metoda felinoterapie, která se aplikuje například při léčbě lidí s mentálním onemocněním. Přítulnost koček lze využít i pro lepší socializaci osamělých jedinců. 

V Česku není tento druh terapie příliš rozšířený, zabývá se jím například občanské sdružení Devět životů. "Pravidelně docházíme do nedalekého domu s pečovatelskou službou. Naše kočky poskytují starým a mnohdy opuštěným lidem chybějící kontakt," vysvětluje ředitelka sdružení Alena Nováková. Ta svojí práci doslova propadla a tvrdí, že i pro ni je přínosem.

Ne každá kočka je ale podle Novákové pro terapii vhodná. Kromě běžných očkování a výborného zdravotního stavu musí jít především o velmi dobře socializované zvíře.

O pozitivních dopadech felinoterapie je přesvědčena i psycholožka Iva Smolová z pražské kliniky Terapeuti Praha. "U domácích mazlíčků jde především o dotek, který lze například u starších osamělých lidí využít pro opětovné navázání kontaktu. Přítulná společnost zkrátka dělá osamělým lidem dobře," tvrdí Smolová.

Podobné "kočičí" projekty jsou momentálně v módě, před několika dny se lidé v Praze mohli díky speciální jednodenní akci #UberKOŤÁTKA potěšit s několika opuštěnými koťaty. Alternativní taxislužba Uber je rozvážela v pěti autech celé odpoledne. Za dvacet minut s nimi zaplatili zájemci 300 korun.

Díky akci, která získala velkou oblibu i v San Francisku, se podařilo ve prospěch dvou zúčastněných zvířecích útulků vybrat 25 tisíc korun a udat čtyři kočky.

Dalším z projektů, který využívá terapeutických účinků koček, je i speciální čtecí kroužek bostonské univerzity Tufts Univeristy. Děti se v něm ve zvířecí společnosti zdokonalují ve čtení.

Program se těší velkému zájmu a kromě dětí s problémy ve škole se do něj hlásí i malí autisté. Díky kočkám zaznamenávají pokrok nejenom v četbě, ale i v sociální interakci.

 

Právě se děje

Další zprávy