Týrané psy čekala smrt. Ujaly se jich až "adoptivní rodiny"

Petra Jansová Petra Jansová
19. 4. 2014 8:30
Týraní psi z ilegálních zápasů byli zachráněni. Dnes žijí v rodinách s dětmi.
Victory Dogs
Victory Dogs | Foto: Facebook Vicktory 4 Cherry/ Sandra Costello

Atlanta - Michael Vick je slavný quarterback amerického fotbalu, přesto byl v roce 2007 odsouzen k 23 měsícům ve vězení. Důvod? Pořádal ilegální psí zápasy. 

Policie navíc odhalila, že se zvířaty bylo velmi krutě zacházeno. Psi byli škrceni, topeni nebo týráni elektrickým proudem. Po jejich odebrání majiteli se napříč společností rozproudila diskuse, jak s nimi naložit. Organizace na ochranu zvířat Humane Society spolu s dalšími zastávala názor, že nejlepší bude psy utratit.

Best Friends Animal Society (nezisková organizace na ochranu zvířat) ovšem nesouhlasila a psů se ujala. V projektu převýchovy Victory Dogs (Vítězní psi) se jich podařilo zachránit deset z dvaadvaceti.

Kampaň proti Michaelu Vickovi
Kampaň proti Michaelu Vickovi | Foto: Change.org

"Dokázali jsme, že záleží na tom, jak se k psovi chováte. Skvělými výsledky jsme navíc potvrdili, že i bojoví psi vychovávaní k zápasům si zaslouží šanci. V současnosti navíc deset zachráněných psů žije v rodinách s dětmi," řekl pro Huffington Post manažer BFAS, Michelle Weaver.

Michael Vick nedávno podepsal kontrakt v hodnotě pěti miliónů dolarů s klubem New York Jets. Proti jeho angažmá se zvedla vlna odporu a zároveň byla zorganizována online petice, v níž signatáři vyjadřují nesouhlas s jeho trénováním v SUNY Cortland campus. Doposud ji podepsalo přes 21 tisíc lidí.

Psí zápasy

Historie psích zápasů sahá až do dob starověkého Říma, kdy byli psi využíváni v gladiátorských soubojích.  Například v Japonsku jejich historie údajně sahá až do 14. století.  První zemí, která je postavila mimo zákon, bylo Holandsko v roce 1689. Velké Británii v roce 1835, v USA v roce 1990. V ČR hrozí za jejich organizování až pětiletý trest odnětí svobody.  

Psí zápasy v ČR

Podle oficiálních informací neexistují žádná hlášení, že by se ilegální zápasy v Česku pořádaly. "Psí zápasy, podobně jako i jiné zábavy, kdy se na sebe štvou zvířata, jsou u nás zakázány. O takovéto nelegální činnosti nemá Státní veterinární správa žádné informace, a ani jsme dosud nebyli policií k žádnému takovému případu pozváni k podání odborného stanoviska," potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle neoficiálních informací se přesto konají. "Většina krádeží psů plemen jen trochu vhodných k zápasům se většinou děje právě za jejich účelem," vysvětluje předsedkyně Pražského spolku ochránců zvířat Hana Janišová.

 

Právě se děje

Další zprávy