Otevřel si restauraci, kde vaří z prošlých potravin. Teď má 120 poboček po celém světě

ČTK Magazín ČTK, Magazín
19. 10. 2015 10:25
Adam Smith bojuje proti plýtvání jídlem – otevřel si síť restaurací, ve kterých vaří pouze z prošlých potravin. Myšlenka se rychle ujala, jeho projekt Real Junk Food Project má pobočky v Austrálii, Spojených státech nebo Nigérii. Zachránil takto už 200 tun potravin, které by skončily v koši.
Real Junk Food
Real Junk Food | Foto: Real Junk Food / Facebook

Londýn – Adam Smith se pustil do boje proti plýtvání potravinami. Na průmyslovém severu Anglie si otevřel restauraci, kde se podávají pokrmy připravené výhradně z potravin, které unikly popelnicím. Jeho projekt se velmi rychle rozšířil, píše agentura AFP.

Projekt započal v prosinci 2013 v chudé čtvrti Armley v Leedsu, teď má jeho impérium Real Junk Food Project (RJFP) na 120 restaurací po celém světě, například v Austrálii, Francii, Jižní Koreji, Spojených státech, a dokonce až v Nigérii.

"Lidé nás začínají brát vážně," prohlašuje Adam Smith, který právě v britském parlamentu seznamoval se svým bojem proti plýtvání potravinami a naservíroval poslancům pokrmy připravené z potravin získaných z popelnic.

Jeho koncepce je prostá: zachraňuje potraviny, které by se jinak vyhodily, protože mají prošlou záruční lhůtu. Zachránil už takto 200 tun potravin.
Podle OSN je téměř třetina potravin vyrobených ve světě pro lidi každoročně ztracena nebo vyhozena. Jde přibližně o 1,3 miliardy tun.

Podniky RJFP, nabízející jídla za dobrovolný příspěvek zákazníka, obcházejí nařízení zakazující v Británii prodej prošlých potravin.

"Zjišťujeme sami, zda je potravina vhodná ke konzumaci, a to tak, že ji ochutnáme nebo očicháme," vysvětluje Adam Smith.

Jeho prvotním záměrem nebylo nakrmit chudé, ale mnohde se jeho systém stal prostředkem, jak pomáhat lidem s nízkými příjmy nebo zcela bez příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy