Kniha francouzského bezdomovce je bestsellerem, muž ale stále žebrá v ulicích Paříže

ČTK ČTK
18. 12. 2015 10:42
Novým bestsellerem se ve Francii stala kniha bezdomovce, který v ní líčí svůj 27letý život na ulici. Od října se už prodalo více než 40 tisíc výtisků, upřesnilo vydavatelství Calmann-Levy, které dílo nazvané Je tape la manche (Žebrám na veřejnosti) dalo do prodeje. Podle komentářů tento úspěch ještě neumožnil bezdomovci opustit ulici, ale již zásadně mění jeho každodenní život.
Jean-Marie Roughol
Jean-Marie Roughol | Foto: Profimedia.cz

Paříž – Knihu o 176 stranách pomohl 47letému Francouzi Jeanu-Mariemu Rougholovi napsat pravicový politik a bývalý ministr vnitra Jean-Louis Debré.

Jejich setkání před lety byla velká náhoda. Roughol tehdy žebral u jednoho obchodu na třídě Champs-Elysées a spontánně nabídl Debrému, že mu pohlídá kolo, na kterém politik přijel na nákup. Muži se poté sblížili a Debré navrhl napsat knihu.

Uskutečnění záměru trvalo více než dva roky. Roughol, který podle vlastních slov do školy nikdy moc nechodil, postupně popisoval svůj osud na stránkách sešitů. Bývalý ministr jeho texty vždy trpělivě přepisoval a upravoval. Výsledkem je podle agentury AFP kniha, kterou týdeník L´Express označil za letošní 12. nejprodávanější literární dílo ve Francii.

"Za deset měsíců obdržím peníze za autorská práva. Nechci zálohu, raději dostanu vše najednou. Až budu mít svůj byt, koupím si počítač, abych mohl dál psát knihy," řekl AFP bezdomovec, který dál žebrá v ulicích metropole. Také doufá, že mu získaná částka umožní uskutečnit dávný sen - otevřít si palačinkárnu. Chtěl by si jednou také zahrát v nějakém filmu, nejraději policejním, v němž by hrál komisaře jeho nový 71letý kamarád Debré.

Připustil, že jeho život se změnil už nyní. Přece jenom si vzal malou zálohu a koupil si smartphone, s nímž nadšeně komunikuje s lidmi na facebooku. "Lidé mi píší ze všech míst a každý den mě oslovují na ulici ti, kteří četli mou knihu. Netušil jsem, jaké dopady napsání té knihy bude mít," diví se Roughol.

Setkal se po desítkách let také se svým bratrem. "Viděl mě v televizi. Nevěděl, že žiju na ulici. Když jste venku, člověk se uzavře do sebe, stydí se. Mám bratrance a sestřenice, kteří mě chtějí poznat. Je to divný pocit," svěřil se muž, jehož život ve velké chudobě by měl díky knize s podtitulkem Život v ulici brzy skončit.

 

Právě se děje

Další zprávy