Když Zuckerberg vyzve Gatese. Celý Facebook se polévá ledem

jaz
18. 8. 2014 12:13
Polévání studenou vodou má za cíl vybrat finance na boj proti Lou Gehrigově chorobě.
Video: YouTube

BostonFacebookem se šíří nová výzva. Po pití piva na ex se celá Amerika polévá studenou vodou, a pomáhá tak nadaci bojující proti Lou Gehrigově nemoci (ALS). Do akce se zapojili například Bill Gates, Justin Timberlake či Mark Zuckerberg.

Ice Bucket Challenge vznikla nenápadně. Na sociálních sítích se objevovala různá videa, ve kterých se lidé polévali studenou vodou a nominovali další přátele. Když ale ledová volba padla i na devětadvacetiletého Petea Fratese, dostala výzva nový rozměr.

Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku
Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku | Video: YouTube

"Ledová voda a ALS nejdou dohromady", napsal Pete na Facebook, když ho vyzval kamarád k tomu, aby se ke hře připojil. Petovi v roce 2012 diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, onemocnění známé jako Lou Gehrigova choroba.

Od té chvíle se změnily pravidla. Vyzvaný člověk se musel do 24 hodin polít studenou vodou nebo přispět 100 dolary (cca dva tisíce korun) charitativní organizaci ALS. Výzva Ice Bucket Challenge se začala masově šířit a na dobrou věc přispívali lidé, kteří se hry vůbec neúčastnili. Asociace ALS oznámila, že díky této internetové výzvě získala dary v hodnotě 13 milionů dolarů (cca 271 milionů korun). Pro srovnání, za loňské období obdržela pouze dva miliony.

Zapojily se i celebrity

Povědomí o nemoci se rozhodl zvýšit i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který nominoval Billa Gatese, jehož video s politím ledovou vodou vidělo pět milionů lidí. Do výzvy se zapojila i zpěvačka Taylor Swift, zpěvák Justin Timberlake nebo basketbalista LeBron James.

Po svém výzvu pojal také herec Charlie Sheen, který místo vody na sebe z hrnce vysypal dolarové bankovky. Na videu pak vysvětlil, že místo obvyklých 100 dolarů hodlá na nemoc ALS přispět celými 10 tisíci dolary, což je v přepočtu cca 200 tisíc korun.

Pete Frates se svou diagnózu dozvěděl v roce 2012, a stal se tak jedním z 30 tisíc Američanů, kteří touto nemocí trpí. ALS postihuje mozek a vede k ochrnutí svalstva, přestože mozkové funkce zůstávají nezměněny. Nemocní lidé se dožívají dvou až pěti let od zjištění diagnózy.

Jak informovala CNN, před pár dny zemřel Petův přítel Corey Griffin, který trpěl onemocněním ALS. Sedmadvacetiletý mladík, jenž se věnoval profesionálně baseballu, zemřel na následky hlubinného potápění.

Sám Pete nyní komunikuje jen pohyby očí, své poslední roky se snaží užívat naplno. V loňském roce se oženil s přítelkyní Julií, se kterou v září čeká prvního potomka.

 

Právě se děje

Další zprávy