Konec igelitovým sáčkům? Češky vymyslely ekologickou náhradu

Petra Jansová Petra Jansová
14. 5. 2015 12:07
České studentky vymyslely alternativu k igelitovým sáčkům. Vyrábí je ze speciálního bioplastu a chtějí jimi nahradit neekologické "igeliťáky".
FRUSACK
FRUSACK | Foto: Marek Volf

Praha - Za projektem stojí dvě studentky medicíny, kterým vadil neustále narůstající odpad z nadměrného používání plastových sáčků. Vymyslely proto alternativu, kterou chtějí nahradit tradiční sáčky ze supermarketů a pomoct tak životnímu prostředí. Za sady od tří do šesti pytlíků Frusack zákazníci zaplatí od 250 do 500 korun, na trh budou uvedeny letos na podzim.

Výhody PLA plastů

  • Neobsahují žádné chemikálie a přídavné látky jako běžné plasty z ropy.
  • Snižují produkci skleníkových plynů, jako je CO2.
  • Díky své odbouratelnosti se v prostředí za poměrně krátkou dobu rozloží, a neznečišťují tak světové ekosystémy, jako jsou řeky, moře a oceány.
  • Dají se zkompostovat v průmyslových kompostárnách.
  • Velmi odolné vůči rozbití, také teplu, vodě, slunečnímu svitu, jsou chuťově neutrální a zdravotně nezávadné.
  • Vhodné k uskladnění v mrazu, mrazničkách, lednicích apod.
  • Nejsou alergenní. Jsou tedy vhodné pro alergiky, astmatiky, malé a dospívající děti, kojící a těhotné ženy.
  • PLA plasty neškodí ani zvířatům.

"Nápad přišel v době mojí mateřské dovolené. Když jsem několikrát za den běhala ven s odpadkovým košem, většinou byl zaplněn právě těmito sáčky. Říkala jsem si, že když můžou být ekologické alternativy k igelitkám, proč ne i k pytlíkům," přiblížila jedna ze zakladatelek projektu Hanka Němcová.  

Němcová poukazuje hlavně na enormní ekologickou zátěž, kterou mikroténové pytlíky způsobují. Definitivní rozklad trvá celých 400 let, během kterých v oceánech zabíjí tisíce zvířat. Podle oficiálních statistik ale kupujícímu poslouží v průměru pouhých 20 minut.

"Mikrotenové sáčky v podstatě používáte jenom k tomu, abyste si odnesli ovoce od regálu k pokladně," dodává spoluautorka projektu Tereza Dvořáková.

Z toho důvodu začaly obě intenzivně hledat ekologicky šetrný, biologicky rozložitelný, kompostovatelný a zdravotně nezávadný materiál. V úvahu nejprve přicházel hojně využívaný bioplast vyrobený ze škrobů rostlinné biomasy a přírodních surovin, známý také jako PLA plast.

"Kyselina polymléčná se ale rychle rozkládá. My se snažíme přijít na směs, která bude mít delší životnost," dodávají s tím, že chtějí snížit i ekologické dopady spojené s výrobou. "Je skvělé odpad recyklovat, lepší je ale ho vůbec neprodukovat," vysvětlují.

Módní doplněk jako vyjádření životního stylu

Autorky nezapomněly ani na estetickou stránku. Frusack bude dostupný v několika designových řadách i velikostech. "Měl by být také módním doplňkem a zaujmout potenciální zákazníky i designem. Zároveň by měl být vyjádřením určitého postoje a součástí životního stylu," říkají autorky.  

V současné době dokončují ve spolupráci s firmou na výrobu bioplastů vývoj nového materiálu. Základní i limitované sady by tak na český trh měly přijít na podzim letošního roku. "Jednáme už i s několika investory. Máme radost z toho, že je o náš projekt takový zájem," říkají a dodávají, že by rády vstoupily nejenom na český, ale i evropský trh.

Do boje s nadužíváním igelitových tašek a pytlíků na jedno použití se pustila i Evropská unie. Poslanci Evropského parlamentu přijali v dubnu směrnici, která usiluje o snížení průměrné roční spotřeby jednorázových sáčků na 40 kusů na osobu do roku 2025.

 

Právě se děje

Další zprávy