Dvojice Čechů patří k nejlepším designérům na světě. Z odpadu kouzlí skvosty v chráněných dílnách

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 8. 2016 10:28
Pracovní i partnerská dvojice designérů Michaela Vrátníková a Petr Mikošek ze studia Boa Design patří ke světové špičce. Vlastní i designérského Oscara Red Dot Award. Zůstávají však nohama na zemi a usilují o maximální společenskou odpovědnost. Své designérské skvosty kouzlí z odpadu, a pokud je to jen trochu možné, nechávají si je vyrábět v chráněných dílnách. Zdarma pracují pro Srdcerváče, zajišťující zaměstnávání handicapovaných. Za svou filantropickou angažovanost byli loni nominováni na cenu Via Bona.
Petr Mikošek a Michaela Vrátníková
Petr Mikošek a Michaela Vrátníková | Foto: Tomáš Mikule

Petr Mikošek a Michaela Vrátníková jsou mezinárodně uznávaní produktoví designéři, kolegové z renomovaného studia Boa Design a životní partneři. Jejich pracovní a životní soužití vypadá neuvěřitelně harmonicky. Kromě designu je spojují ještě dva společné zájmy – pomoc handicapovaným a recyklace nepotřebných produktů a materiálů.

A tak velkou část dárkových předmětů, které navrhnou, nechávají zhotovovat v chráněných dílnách. A velká část jejich umělecky ceněných výrobků pochází z vyřazených produktů.

Jejich byt na Vinohradech zdobí velice originální svítidla, sklenice, tašky, kabelky a šperky. Většinu navrhli právě Petr Miklošek a Michaela Vrátníková. Mnohé se dočkaly mezinárodních ocenění a řada z nich byla vyrobená například z rozemletých textilií nebo z nepotřebného zboží vyřazeného obchodním řetězcem Ikea. Nebo je vyrobili lidé s handicapem.

Rvou se za Srdcerváče

Jejich "srdeční záležitostí" je spolupráce se Srdcerváči. Jedná se o projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Srdcerváči se veřejně prezentují příběhy zdravotně postižených, nicméně velmi silných a odhodlaných osobností. Jinak shánějí prostřednictvím institucí, firem a významných osobností unikátní dárky a zážitky do prodejního katalogu. Kdo si z něj něco zakoupí, přispěje na vytvoření pracovního místa pro handicapovaného klienta.

"Tohle je pro nás opravdu srdeční záležitost. Styl fungování této neziskovky se nám prostě líbí. Nasazení celého srdcerváčského týmu je obrovské. Navíc se jedná převážně o dobrovolníky, kteří nejsou za svou činnost placeni. Je obrovský rozdíl pracovat s neziskovou organizaci, která dostává dotace a kde lidé berou normální plat a s lidmi, kteří dávají svůj čas a energii čistě jen z přesvědčení," říká Petr Mikošek.

Vždy když jsou Petr a Michaela osloveni, aby navrhli nějaké firemní dárky pro klienty nebo zaměstnance, popřípadě výrobky pro e-shop Srdcerváčů, snaží se vytvořit design tak, aby mohl být výsledný produkt zcela nebo alespoň částečně vyroben v chráněné dílně.

"V chráněných dílnách se často vyrábějí věci, které nikdo moc nedesignuje. Některé výrobky si klient koupí jen ze soucitu a ne proto, že by se mu opravdu líbily. Jenže my chceme, aby vše, co se tam vyrobí, bylo smysluplné a mělo to i svou estetickou a funkční hodnotu," přibližuje filozofii Boa design Petr Mikošek a ukazuje na stůl, kde jsou vyrovnány velmi vkusné a originální šperky, přívěsky či klíčenky, Michaela přináší stylové tašky a kabelky. 

"Klienty už přestávají bavit firemní flešky, trička nebo hrníčky. Chtějí mít originální kousky s příběhem. My se snažíme navrhnout věci, které danou firmu nějak vystihují."

Pečlivě volí i materiály a technologie, aby šly naproti možnostem chráněných dílen. "Někdy se věci vyrábí i kombinovaně. Dílna udělá, na co stačí, a ostatní se dokončí jinde," říká Michaela Vrátníková. Když je potřeba, zasvětí pracovníky dílny do know-how speciálních postupů výroby.

Kvalitu odevzdané práce si nemohou vynachválit. "My jsme docela remcalové, ale v případě chráněných dílen většinou nemáme co vytknout," směje se Petr.

"Většinou máme zkušenosti, že zakázku brzdí klasické firmy. Od chráněnek jsme zatím měli vždy vše v termínu, někdy i dříve, a v perfektní kvalitě," líčí Michaela. 

Dvojice z Boa Design se snaží vycházet maximálně vstříc možnostem chráněných dílen. I za cenu, že si výrobek nechají zhotovit ve dvou fázích – lidé s handicapem udělají tu část práce, na kterou mají stroje a zkušenosti, specializovanější úkony dodělají klasické firmy.

S negativními reakcemi odběratelů se nikdy nesetkali. "Naopak, jsou na skutečnost, že jde o práci lidí s handicapem hrdí a většinou se tím rádi chlubí," shodují se oba designéři. Navíc je prý láká skutečnost, že každý produkt má za sebou svůj příběh. A vzhledem k tomu, že Boa design také rád recykluje, tak často i velmi dlouhý.

Redukuj, renovuj, recykluj

Studio se často věnuje projektům zaměřeným na recyklaci. Pravidelně se účastní projektu 3xR – Redukuj, renovuj, recykluj, jehož účelem je upozornit na zkracující se cyklus věcí od vyrobení po pohřbení na skládkách či ve spalovnách. Systém využití zbytkových materiálů promítají také do designu dárkových předmětů pro různé firmy.

Loni vznikly například dřevěné houpačky, které byly navrženy pro českou firmu vyrábějící městský mobiliář. Dlouhý příběh mají i textilní obaly na knihy a diáře. Kdysi byl v tomto materiálu někdo oblečen. Vznikly totiž z rozemletého starého oblečení, vybraného po firmách.

Navržením pro ně práce nekončí. Spíše začíná

Pro oba designéry by mohla práce končit tím, že výrobek navrhnou. Důležitý je ale i celý výrobní proces, dohled na všechny detaily. Proto většinu svých produktů kontrolují od prvního návrhu až do konečné fáze realizace. Na Srdcerváče myslí, i když zrovna spolupracují s někým jiným.

Boa Design navrhuje nejen pro cizí firmy, ale zároveň tvoří limitované série výrobků také pod vlastní značkou. "Když je některý design pro firmy moc odvážný a bojí se ho, občas jej zahrneme do vlastní výroby, tyto věci mají většinou úspěch," popisují.

Při dotazu na novou českou designérskou školu si trochu povzdechnou. "Dnešní studenti už nedají bez počítače ani ránu. Všechno ženou přes programy, všechno je jen virtuální, nic si neověří v praxi. Tam, kde by šly použít obyčejné nůžky, pracují s laserem."

Nominace na cenu Via Bona si velmi váží, ale skromně říkají, že znají spoustu jiných lidí, kteří by si ji zasloužili víc. "Když si vezmu, s jakým nasazením pracují Srdcerváči, tam by se našlo mnoho kandidátů. Jsou to spíše Srdcedříči. Já vlastně ani nevím, jestli třeba Hanka Potměšilová, ředitelka NFOZP, má vůbec čas na spánek. Podle mě ne," uzavírá se smíchem Michaela.

 

Právě se děje

Další zprávy