Cyklistická helma z papíru? Funguje 
– a získala cenu pro mladé vynálezce

Obrazem: Vynálezy pro cyklisty – papírová přilba, helma s blinkry a cyklokompas
Isis Schifferová předvádí papírovou přilbu společně s patronem soutěže vynálezců Jamesem Dysonem.
Takto se dá papírová přilba složit, rozložit a nasadit na hlavu.
Pevnost při nárazu zajišťuje struktura podobná včelí plástvi.
Složená a rozložená přilba Ecohelmet.
Foto: James Dyson Award
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 9. 2016 11:11
Mohla by se jednorázová cyklistická přilba vyrábět z papíru? A může mít přilba na kolo zabudované blinkry a brzdové světlo? Ukazuje se, že obě tyto věci možné jsou. Společně s cyklo kompasem byly oceněny v soutěži James Dyson Award pro mladé vynálezce.

Soutěž byla založena v roce 2007 a studenti nebo čerství absolventi oborů zaměřených na design či strojírenství tam mohou přihlásit své nápady, které řeší nějaký problém. Letos se mezi oceněnými pracemi v národních kolech objevily tři zajímavé vynálezy určené cyklistům.

Ecohelmet, přilba z papíru

Půjčovny kol se rozrůstají a přibývá jich po celém světě. S koly se začínají stále více půjčovat i přilby, ale je s tím potíž. Předávání přilby od jednoho člověka k druhému není zrovna hygienické. Mít helmu je přitom důležité, podle některých průzkumů snižuje riziko úmrtí po nárazu do hlavy až o 85 procent.

Americká designérka Isis Schifferová proto vymyslela recyklovatelnou jednorázovou přilbu. Její Ecohelmet je vyrobená z nepromokavého papíru se strukturou včelí plástve. Použitý materiál se díky pružnosti hodí pro každou velikost hlavy. Výrobní náklady jsou nízké, takže lze helmu nabízet za rozumnou cenu ke sdíleným kolům a poté ji recyklovat. Plástvová struktura, do které je papír navrstven, dokáže absorbovat nárazy stejně dobře jako tradičně používaný polystyren.

Lumos, helma s blinkry

Vzadu na přilbě je červené brzdové světlo kombinované s blikačkou, na bočních stranách jsou žlutě svítící diody blinkrů. A v přední části přilba bliká bílým světlem. Tlačítka pro ovládání blinkrů jsou umístěna na řídítkách a fungují samozřejmě bezdrátově.

Tento vynález nebyl oceněn jen ve vynálezeckých cenách Jamese Dysona, objevil se také mezi oceněnými inovativními výrobky na největším evropském cyklistickém veletrhu Eurobike v německém Friedrichshafenu. „Helma je naprostou nutností pro každou jízdu. Kromě ochrany hlavy při nehodě však neplní vlastně žádnou další funkci, proto mne napadlo najít způsob, jak z ní udělat ještě užitečnější pomůcku,“ říká designér Haraon Chen z Hongkongu. Brzdová světla se spínají díky akcelerometru, který je v helmě zabudovaný. Tento výrobek už se dokonce dostal do prodeje.

Chytrý cyklokompas

Mladí designéři ze Španělska se pokusili vymyslet jednoduchou, levnou a použitelnou cyklonavigaci do města. Vycházeli z toho, že cyklistické navigace jsou stále poměrně dost drahé a upevňovat si na řídítka mobil s Google mapami zase není moc praktické (a navíc většinu mobilů nelze vystavit například dešti). Proto vyvinuli designový chytrý kompas Haize, který je propojený s mobilem a ukazuje směr, kterým se má cyklista vydat.

Soutěž pro nadějné designéry z celého světa pořádá nadace britského vynálezce a průmyslníka Jamese Dysona, který je mimo jiné autorem bezsáčkových vysavačů s cyklonovou technologií a je známý také díky jeho bezlopatkovým ventilátorům, osoušečům rukou nebo extrémně tichému fénu na vlasy.

On sám si jako vynálezce prožil řadu odmítnutí. Když kdysi s nápadem na bezsáčkový vysavač přišel za největšími výrobci, odmítli jej, že takový produkt nemůže být pro trh zajímavý. Nakonec svůj výrobek uvedl na trh v Japonsku, kde prodejem získal kapitál na další podnikání. Soutěží pro mladé designéry se snaží pomoci nadějným talentům k rychlejšímu rozjezdu.

 

Právě se děje

Další zprávy