České naděje vědy patří ke světové špičce. Udržíme je doma?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 3. 1. 2015 16:55
Čeští nadaní studenti patří ve světových vědomostních soutěžích mezi špičku, přestože je vědecké bádání jen jejich koníčkem. Školy si často s jejich talentem nevědí rady.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rozhovor – Přes půl roku představovalo Aktuálně.cz v rámci speciálního seriálu České naděje mimořádně nadané středoškolské studenty, kteří září na mezinárodních soutěžích a vozí medaile z vědomostních olympiád.

Zajímalo nás, jak úspěšná je dnešní generace ve srovnání s minulostí i s okolními státy. Zeptali jsme se proto Miloty Pelánové, manažerky soutěže Česká hlava a projektu České hlavičky, jehož hlavním cílem je vyhledávat a podporovat mladé vědecké talenty.  

"Z pohledu úspěchů na evropských i celosvětových soutěžích patří mezi špičku. Světové proslulosti například dosáhli hned tři loňští laureáti," říká, ale vzápětí dodává: "Druhá strana věci však je, jestli jim dokážeme vytvořit takové podmínky, aby své nadání, pracovitost a nápady rozvíjeli u nás, a ne v zahraničí."

České hlavičky 2014, aneb středoškolští autoři nejlepších vědeckých prací.
České hlavičky 2014, aneb středoškolští autoři nejlepších vědeckých prací. | Foto: www.ceskahlava.cz

Aktuálně.cz: České hlavičky pořádáte od roku 2007. Pozorujete nějaký posun v úrovni vítězných prací?
 
Milota Pelánová: České hlavičky si vybudovaly za ty roky velmi dobré renomé. Ročně nám přichází okolo stovky soutěžních prací. Možná vám číslo nepřijde až tak vysoké. Uspět v této soutěži však mohou jen ti nejlepší z nejlepších. Proto se hlásí jen ti středoškoláci, kteří věří, že v této konkurenci uspějí. Práce laureátů jsou rok od roku zajímavější. Odborná porota složená ze zástupců předních českých vysokých škol a výzkumných ústavů to tedy nemá vůbec jednoduché.

A.cz: Jaké obory nyní "jedou"?

V posledních letech jsou hodně silné práce z oblasti biologie, respektive především práce věnující se lidskému tělu a zdraví. Další kategorií, která zažívá velký posun, jsou počítače a elektronika. Ale to je přirozeně dáno technologickým vývojem této oblasti obecně.
 
A.cz: Jaké jméno mají mladí čeští vědci v zahraničí? A lepší se jejich renomé a věhlas?

České naděje
Autor fotografie: Thinkstock

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Zdroj: Zuzana Hronová

To se musíte zeptat v zahraničí. Nicméně z pohledu úspěchů na evropských i celosvětových soutěžích jistě patří mezi špičku. Světové proslulosti dosáhli např. hned tři loňští laureáti – všichni získali stříbro na soutěži INTEL ISEF v USA (největší vědecká soutěž středoškoláků na světě - pozn. red.). Výjimečný matematický projekt Aranky Hruškové, monitor životních funkcí velikosti náramkových hodinek Marka Nováka a preparát proti HIV Robina Kryštůfka – ty všechny uspěly v konkurenci 1700 mladých vědeckých talentů ze 70 zemí.

A.cz: Tak to je slušná česká vizitka.

Z pohledu toho, jak je velká ČR, je to jistě obrovský úspěch svědčící o velkém potenciálu mladých začínajících vědců. Druhá strana věci však je, jestli jim dokážeme vytvořit takové podmínky, aby své nadání, pracovitost a nápady rozvíjeli u nás, a ne v zahraničí.

A.cz: Jaké jsou tedy podle vás v Česku podmínky pro mladé začínající vědce?

Studenti, kteří se hlásí do naší soutěže, jsou nadšenci. Nové informace, vědecké bádání a vlastní nápady jsou jejich hobby. Jen málo středních škol v ČR však umí efektivně rozvíjet potenciál těchto mladých talentů. Často to tedy bývá tak, že si musí cestu najít sami – obrátí se na vědecké ústavy, Akademii věd ČR, vysoké školy… A tam je již situace mnohem lepší. Studentům vyjdou vstříc a rádi je zapojí do vědeckých projektů.

A.cz: Součástí vašeho projektu je i následná práce s talenty, respektive pomoc v dalším profesním růstu. Co vše to obnáší?
 
České hlavičky jsou většinou studenti posledních ročníků středních škol. Řeší především pomaturitní studium na vysoké škole. V této oblasti spolupracujeme s Nadací Zdeňka Bakaly, která finančně podporuje nadané studenty mířící na prestižní zahraniční školy. Snažíme se laureátům všemožně pomoci – zprostředkovat stáže či najít případné investory, poskytnout jim individuální poradenství. Letos jsme například vytvořili databázi programů zahraničního studia, které mohou využít vlastně všichni středoškolští studenti.


A.cz: S laureáty Českých hlaviček jste tedy v kontaktu. Jak byste odhadli poměr těch, co odcházejí do zahraničí, a těch, co zůstávají v Česku?
Ano, snažíme se s nimi zůstat v kontaktu, ačkoliv je to mnohdy těžké, protože se rozprchnou opravdu do celého světa. Odhaduji, že více než třetina laureátů odchází do zahraničí – tedy především kvůli studiu zahraniční univerzity. Je to však zatím pouze sedm let, co jsme se soutěží začali. Proto teprve začínáme vyhodnocovat, zda se po studiích v zahraničí, které trvá minimálně pět let, naši bývalí laureáti skutečně plni vědomostí nakonec vrátili do ČR.

A.cz: Otevírá úspěch v Českých hlavičkách dveře na prestižní pozice?

Nedávno jsme si dělali takový e-mailový průzkum – obesílali jsme bývalé vítěze s otázkou, co dělají dnes a jak jim pomohla naše soutěž. Dostali jsme spousty pozitivních odpovědí. Řada laureátů opravdu nastoupila na prestižní školy a získala mnohdy i zajímavá stipendia. Některým se otevřely dveře do zahraničních společností. Jeden student například nadšeně psal o své stáži v centrále Googlu v USA.

A.cz: Jak se vám hledají investoři pro realizaci nápadů Českých hlaviček?

České hlavičky jsou především soutěž. Naším cílem je najít mladé talenty, ocenit je a poskytnout jim náležitou popularitu. Investoři, kteří mají opravdový zájem, se pak již ozývají sami. Soutěž je každoročně v hledáčku firem, které loví nové "mozky“ a jejich nápady. Jeden příklad za všechny – laureát z roku 2012 Ondřej Žídek ve své práci, která uspěla v kategorii "Ekonomie a podnikání“, kritizoval cenovou politiku českých mobilních operátorů. Ihned po vítězství jej kontaktovala společnost Vodafone, u které – dle našich informací – pracuje dodnes.

A.cz: Jak na mladé vědce investoři slyší? Mají důvěru v nápady začínajících představitelů vědy a techniky?

Důvěru potenciální investoři mají, ale problém dnešní doby jsou finance a jejich ochota je investovat. Jak se říká: "Gentlemani nevymřeli, ale zchudli.“

A.cz: Jsou nějaké vlastnosti, které mají laureáti jednotlivých ročníků společné?

Určitě. Jsou to především vlastnosti naprosto nezbytné i k pozdější úspěšné vědecké kariéře – pracovitost, zodpovědnost, kázeň a systematičnost.

 

Právě se děje

Další zprávy