Na vysoké kontinentální posteli box-spring se spí komfortně. Proto jsou stále oblíbenější

Na vysoké kontinentální posteli box-spring se spí komfortně. Proto jsou stále oblíbenější
Základem kontinentálních postelí je rám neboli tzv. boxspringová základna. V korpusu postele jsou uloženy matrace s pružinovým jádrem, které nahrazují funkci lamelového roštu. Na těch pak leží hlavní matrace, případně ještě svrchní matrace topper.
Kontinentální postele jsou vysoké 60 cm a více. Díky tomu se z nich dobře vstává.
Čelo postele může být potažené například koženkou s originálním proplétáním.
Box-spring potažený kůží s perleťovým nádechem. Úložný prostor je přístupný z boku pomocí plynových pístů.
Foto: Nábytek Blanář
Dana Jakešová
10. 12. 2016 10:35
Od běžných postelí se liší na první pohled – jsou o dost vyšší. To ale není zdaleka jediné plus kontinentálních či chcete-li box-spring postelí, které jsou aktuálním trendem u nás i ve světě.

Kontinentální postel, což je správný název pro ty se systémem box-spring, jsou i s matrací vysoké obvykle 60 až 70 cm, někdy i více. To je jednak komfortní pro uléhání a vstávání z postele, ale hlavně je to dobré kvůli odvětrávání spodní části lehací plochy. A také ve větší výšce budete dýchat čistější vzduch. „Na klasické nízké posteli ležíte blíže u země, kde se drží prach, kterého se při spaní nadýcháte více než na posteli kontinentální,“ vysvětluje Jakub Šoufek z firmy Johann Malle.

Nejvíce se však od běžných postelí liší zpracováním. „Nemá totiž klasický spodní rošt,“ říká Alena Jindráková ze společnosti Blanář nábytek. Výrobcům se ho podařilo nahradit a vylepšit pružinovou matrací v postelovém rámu. Tato „boxspringová základna“, jak se rámu říká, plně zastupuje obvyklý rošt a zachovává i jeho vlastnosti.  Tento díl postele slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro hlavní matraci, na kterou se pak ještě pokládá tenčí svrchní matrace, tzv. topper. Jeho úkolem je především změkčení matrace a vyrovnání nerovnoměrného tlaku matrace na tělo. Topper tedy zvyšuje pohodlí a kvalitu spánku.

Jaké jsou varianty

Tento základ je tedy u všech postelí se systémem box-spring stejný. Jinak je však na výběr nesčetně variant, zvláště pokud se zájemce namísto sériově vyráběného modelu rozhodne pro variantu na míru přímo od některého z výrobců.

Ti nabízejí v různých variantách rám postele, ať už jde o volbu materiálu nebo možnosti a systém polohování. Postel může být bez čela nebo s čelem v nejrůznějším provedení. Podle představ si lze zvolit i nožičky a čalounění. Může to být hladká tkanina, lesklý materiál nebo třeba měkká umělá či pravá kůže. Vybrat si jde také hlavní matraci a topper. Ty jsou zpravidla volně položené, takže se po čase dají jednoduše vyměnit a také se snadno udržují.

Pokud jde o velikost, k dostání jsou standardní jednolůžka 90x200 cm, dvoulůžka 140/160/180x200 cm, ale i rozměry atypické, např. v délce 210 či 220 cm. Nebo si postel můžete nechat vyrobit zcela na míru. „Minimální délka lůžka se vypočítává tak, že k výšce člověka připočtete tzv. patní prostor, což odpovídá délce nataženého chodidla – tedy přibližně 25 cm,“ vysvětluje Alena Jindráková z ryze české společnosti Blanář nábytek.

Některé firmy jsou schopny dodat i postele s ryze českým specifikem, tedy s úložným prostorem. Postel bez úložného prostoru však bude o něco lépe dýchat.

Pořídit si lze kontinentální postel, která perfektně zapadne do jakéhokoliv stylu interiéru. Od klasiky přes vysoce moderní až po stylovou. „Box-springy mohou být originálními designovými solitéry v interiéru,“ dodává Jindráková.

 

Právě se děje

Další zprávy