Burkiny nesymbolizují islám, ale svobodu. Zákazem se chováte jako Tálibán, říká jejich autorka

hrz
25. 8. 2016 10:48
Autorka burkin, australská muslimka Aheda Zanetti, se v britském deníku The Guardian vyjádřila k zákazům nosit plavky zakrývající celé tělo na některé francouzské pláže. Vše považuje za velké nedorozumění. "Burkiny nesymbolizují islám, symbolizují volný čas a štěstí a pohyb a zdraví," brání se. Zákazem burkin prý francouzští politici zahání muslimky z pláží zpět do kuchyně a berou jim svobodu. "Tak kdo je tedy lepší, Tálibán, nebo francouzští politici?" ptá se.
Návrhářka Aheda Zanetti upravuje jeden ze svých modelů plavek "burkiny" na modelce ve svém obchodě v Sydney.
Návrhářka Aheda Zanetti upravuje jeden ze svých modelů plavek "burkiny" na modelce ve svém obchodě v Sydney. | Foto: Reuters

Poté, co se někteří francouzští starostové rozhodli zakázat na plážích burkiny, tedy plavky pokrývající celé tělo, rozhořela se prudká debata. Nyní se do ní rozhodla vstoupit i sama autorka burkin, australská muslimka Aheda Zanetti.

Domnívá se, že došlo k smutnému nedorozumění, vše se snaží vysvětlit ve svém komentáři pro britský list The Guardian: "Vytvořila jsem burkiny, abych dala ženám svobodu, ne abych jim ji vzala."

Připomíná také, že první burkiny ušila již v roce 2004, takže nejde o nějakou skandální novinku. "Chtěla bych být ve Francii a říct jim, že jde o velké nedorozumění. Ostatně svět má teď tolik problémů, s kterými se musí potýkat, tak proč ještě vytvářet další?"

Aheda vyrůstala v Austrálii a netají se svou svobodomyslností. V mládí chtěla surfovat jako každý druhý Australan, ale kvůli tradičnímu muslimskému oděvu si to musela odepřít. Když pak viděla svou neteř, jak se z téhož důvodu marně snaží dostat do nohejbalového oddílu, řekla si, že musí konečně najít nějaké řešení. 

Navrhla a ušila první burkiny. Nejdřív je zkoušela doma ve vaně, pak se poprvé v životě odhodlala do veřejného bazénu. Aby se přesvědčila, že pokrývka hlavy skutečně drží, troufla si i na skok z můstku.

"Pamatuji si, že na mě každý zíral, co to nosím," vypráví. "Bylo to poprvé, co jsem byla v bazénu na veřejnosti, a bylo to absolutně nádherné. Tenhle pocit si pamatuju naprosto jasně. Cítila jsem svobodu, posílení, cítila jsem se, jako kdyby mi ten bazén patřil." Přesně tenhle pocit chtěla dopřát i svým zákaznicím.

Aheda Zanetti ve svém komentáři vyvrací i několik zažitých mýtů. Například ten, že muslimky nechtějí sportovat. Prý touží po nejrůznějších sportech od surfování třeba po nohejbal, chtějí provozovat fitness, ale doposud jim v tom bránil tradiční oděv, pro sport nepraktický.

A opřela se i do francouzských politiků, kteří říkají, že ženy, které ve Francii nosí na veřejnosti burky, hidžáby či burkiny, ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost.

"Burka nic takového nesymbolizuje. Není zmíněna v koránu a naše náboženství po nás nepožaduje zakrývat si obličej, je to osobní volba ženy nosit ji a chránit svou cudnost. Burka ani není obsažena v žádném islámském textu," tvrdí Australanka.

Brání se i čísly, podle nichž údajně 40 procent žen, které si burkiny zakoupily, nejsou muslimky. "Nosí je třeba ženy, které prodělaly rakovinu kůže, nechtějí se opálit nebo novopečené maminky, jež nechtějí nosit bikiny. Burkiny může nosit kdokoliv, nejen muslimky, ale i křesťanky, židovky nebo hinduistky."

Francouzské zákazy burkin ji velmi zarmoutily, chtěla z nich udělat symbol volného času, zdravého stylu, pohybu a zábavy. Aheda Zanetti říká, že místní politici zahánějí muslimky z pláží zpátky do kuchyně, a tím jim upírají svobody. "Tak kdo je tedy lepší, Tálibán, nebo francouzští politici?" ptá se provokativně.

Varuje také Francii před negativními následky těchto zákazů. "Jestliže rozdělujete národ, jestliže nějakou část lidí vytlačujete a izolujete, zákonitě se někdo naštve," píše.

Svůj komentář pak zakončuje slovy: "A víte co? Pod svými burkinami nosím bikiny. Mám to nejlepší z obou světů."

Někdo zasahuje ve jménu demokracie, někdo ve jménu práva šaría. Zásah západních zemí do cizí kultury stvořil Islámský stát, říká Hatem Berrezouga. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy